Tarcza sprzęgła – wszystko co musisz wiedzieć

Sprawnie działające sprzęgło to niezbędny element każdego samochodu, odpowiada bowiem za przeniesienie momentu obrotowego z wału silnika do skrzyni biegów. Jego wymiana kojarzy się kierowcom z dużymi kosztami. Wynika to nie tylko z wysokiej ceny samych części, ale również usługi naprawczej w serwisie. Na sprzęgle nie warto jednak oszczędzać, ponieważ zarówno jego stan, jak i prawidłowy montaż decydują o bezpiecznym i bezawaryjnym podróżowaniu każdym pojazdem.

Dlaczego tarcze sprzęgła się zużywają?

Tarcza sprzęgła to jeden z jego elementów eksploatacyjnych, co oznacza, że ulega zużyciu każdego dnia, kiedy korzystamy z samochodu. Podczas ruszania, zmiany biegu czy jazdy na półsprzęgle powstaje tarcie, które zmniejsza jej grubość, a tym samym również wytrzymałość. Zatem im więcej jeździmy, tym większe jego zużycie. Kierowca ma jednak wpływ na to, jak długo posłuży mu sprzęgło – aby przedłużyć jego żywotność należy przede wszystkim unikać jazdy na półsprzęgle oraz gwałtownego ruszania z miejsca.

Ile kosztuje tarcza sprzęgła oraz jej wymiana?

Koszt tarczy sprzęgła oraz jej wymiany w serwisie jest dosyć zróżnicowany. W przypadku względnie nowych, popularnych aut cena tej części waha się w przedziale od około 100 do nawet 600 zł. Za jej profesjonalną wymianę zapłacimy z kolei średnio od 150 do 600 zł. Warto jednak zauważyć, że ze względów bezpieczeństwa, a nawet ekonomiczności, nie warto jest wymieniać jedynie samej tarczy sprzęgłowej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że taka naprawa to tylko pozorna oszczędność, ponieważ ten element sprzęgła obudowany jest okładzinami, które ulegają stałemu zużyciu podczas jazdy. Jeżeli wymieniamy jedynie tarczę bez okładzin, bardzo szybko czeka nas kolejne serwisowanie. Istnieją także auta ze sprzęgłami samonastawnymi, w których nie ma możliwości wymiany pojedynczych elementów. Co więcej, koszt wymiany całego zestawu i samej tarczy jest praktycznie identyczny, dlatego zawsze warto decydować się na nowy komplet.

Jakie cechy ma dobra tarcza sprzęgła?

Nowa tarcza sprzęgła powinna mieć od 6 do 8 mm grubości. Bardzo istotna jest także sprawność tłumików drgań skrętnych, czyli sprężyn. Jeżeli auto nie jest wyposażone w koło dwumasowe, to owe sprężyny przejmują w nim rolę niwelowania drgań, dzięki czemu pozwalają uniknąć uszkodzeń innych elementów przeniesienia napędu.

Jak wymienić tarczę sprzęgła?

Wymianę tarczy sprzęgła najlepiej jest zlecić profesjonalnemu serwisowi samochodowemu. Jest to bowiem bardzo skomplikowana czynność, która wymaga specjalistycznych narzędzi, umiejętności, doświadczenia oraz czasu, zwłaszcza iż niezbędny jest uprzedni demontaż skrzyni biegów. Producenci umieszczają na swoich tarczach informacje, które są wskazówkami odnośnie tego, jak zamontować dany element, aby działał w pełni poprawnie. Jedną z nich jest kierunek montażu względem skrzyni biegów. Co więcej, tarcza musi być zamontowana idealnie na środku układu, ponieważ w przeciwnym wypadku uszkodzeniu może ulec jej wieloklin lub wałek sprzęgowy, a co za tym idzie element nie będzie już nadawał się do użytku.

Sprzęgło to kluczowy element, który umożliwia prowadzenie każdego pojazdu. Wymiana tarczy sprzęgła stanowi spory wydatek, jednak ani koszt samej części, ani cena robocizny nie są dużo niższe, niż w przypadku wymiany całego podzespołu. W przypadku awarii warto zatem zdecydować się na kompletną naprawę, która zagwarantuje nam w pełni bezpieczną i bezawaryjną jazdę.

Dodaj komentarz

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.