Jak wymienić koło dwumasowe?

Wymiana koła dwumasowego – najważniejsze informacje

Wymiana koła dwumasowego powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Należy sprawdzić w jakim stanie, jest układ sprzęgłowy. Po sprawdzeniu wszelkich szczegółów można przejść do działania.

Jak wymienić koło dwumasowe?

Wymiana koła dwumasowego przebiega w kilku etapach. Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić w jakim stanie jest cały układ sprzęgłowy. W warsztatach samochodowych dokonuje się także kompleksowej kontroli pojazdów, podczas której bierze się pod uwagę:

  • błędy związane z kodami silnika i skrzyni biegów,
  • ogólny stan i wydajność akumulatora,
  • ogólny stan i funkcjonowanie rozrusznika,
  • zbadanie pochodzenia wszelkich hałasów, szmerów i stuków,
  • ewentualnie przeprowadzony tuning.

Działania poprzedzające montaż koła dwumasowego

Przed rozpoczęciem wymieniania kół dwumasowych trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nowego koła dwumasowego nie można czyścić pod ciśnieniem, przy użyciu wszelkich maszyn lub myjek. Najlepiej sięgnąć po powietrze sprężone lub specjalny spray, który używa się do czyszczenia hamulców i innych elementów hydraulicznych. Ponadto koła dwumasowe mogą ulec uszkodzeniom nawet po upadku ze stosunkowo niskiej wysokości. W takim wypadku nie można go już prawidłowo zamontować, a także jego działanie nie będzie dobre. Przy upadaniu mogą się uszkodzić bardzo ważne elementy jak np. łożyska i pierścienie czujnikowe. Trzeba także pamiętać, że absolutnie nie można obrabiać powierzchnię cierną koła. Wpłynie to na jej znaczne osłabienie, co ma bezpośredni związek ze znacznym zmniejszeniem maksymalnej wartości, obrotowej prędkości.

Prawidłowy montaż koła dwumasowego

Aby prawidłowo zamontować koło dwumasowe przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaki jest stan uszczelniacza wału korbowego. W razie jakichkolwiek przecieków i wątpliwości, które mogą go zakwalifikować do wymiany, warto się na nią zdecydować. Często wymianę wału przeprowadza się standardowo przy każdorazowej wymianie koła dwumasowego. Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie stanu wieńca rozrusznika. Musi być on dobrze zamontowany. Podczas wymiany koła powinno się także wymienić śrubę mocującą koła do wału korby. Następnie trzeba dokładnie sprawdzić jaka jest odległość pomiędzy kołem dwumasowym, a także czujnikami obrotu wału. Ważne jest także skontrolowanie, czy kołki ustalające sprzęgła są prawidłowo umocowane. Przy czyszczeniu kół koniecznie trzeba zadbać o to, żeby preparat nie dostał się do jego wnętrza.

Wymiana koła dwumasowego

Wymiana koła dwumasowego może trwać ok. 5 godzin. Nowe koło dobrze jest zamontować razem z nowymi dociskami, a także z tarczą sprzęgłową. Przed zamontowaniem koła, dla ułatwienia można dokładnie posmarować gwint śruby wytrzymałościowej klejem, który będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed możliwością odkręcenia. Koło dwumasowe należy montować przy użyciu aż 8 śrub, które należy dokładnie dokręcić kluczem dynamometrycznym. Po przykręceniu koła można zamontować docisk sprzęgła. Aby wszystko było prawidłowo połączone, należy ustawi tarczę sprzęgła, koło dwumasowe i docisk w jednej linii.

Objawy, które nie mają żadnego wpływu na poprawne działanie koła dwumasowego

Przede wszystkim obaw nie powinny wywołać ślady smaru, widniejące z tyłu na powierzchni dwumasówki. Ponadto nie powinno dziwić, kiedy obie masy koła będą się nieznacznie obracać bez możliwości powrotu do pozycji poprzedniej. W niektórych modelach kół może występować nieznaczny luz.

Dodaj komentarz

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.