Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Koszt wymiany sprzęgła – od czego zależy, na co zwrócić uwagę. Ile kosztuje wymiana sprzęgła? Koszt wymiany sprzęgła uwarunkowany jest szeregiem czynników – od ceny samych części po listę czynności, które trzeba przeprowadzić w trakcie wymiany.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Na koszt wymiany sprzęgła samochodowego składają się cena części – najczęściej kompletnego zestawu sprzęgła oraz cena samej robocizny. Wymiana sprzęgła powinna zostać zlecona specjalistom, najlepiej w sprawdzonym serwisie. Usługa ta wymaga fachowej wiedzy i umiejętności oraz specjalistycznych narzędzi. Wymiana sprzęgła zawsze wymaga zdemontowania skrzyni biegów. W związku z tym jest pracochłonna a co za tym idzie dosyć kosztowna.

Ostateczna cena wymiany sprzęgła uwarunkowana jest szeregiem czynników – każdy model samochodu charakteryzuje się inną konstrukcją, w związku z tym wymaga innego nakładu pracy. Zdarza się nawet, iż sam serwis czy konkretny mechanik nie może dokładnie przewidzieć czasu potrzebnego na wymianę sprzęgła oraz dokładnej ceny usługi. Wynika to z faktu, iż np. śruby mogą być mniej lub bardziej zapieczone i nie wiadomo jak długo zajmie ich odkręcenie.

Co wpływa na koszt wymiany sprzęgła?

Cena samych części wymaganych do przeprowadzenia wymiany sprzęgła może być bardzo zróżnicowany. Zależy od modelu i marki samochodu. Przemyślany dobór części jest bardzo istotny, decyduje o trwałości wymiany. Bezapelacyjnie najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego, kompletnego zestawu sprzęgła. Takie rozwiązanie zapewni bezawaryjne działanie sprzęgła i idealne spasowanie jego poszczególnych elementów. Taki zestaw należy dokładnie dobrać do danego modelu samochodu i jego wersji silnikowej. Często zdarza się, iż konkretny rocznik i silnik posiada kilka dostępnych rodzajów części, z których wyłącznie jeden pasuje do danego samochodu.

Koszt robocizny wymiany sprzęgła będzie się znacznie różnił nie tylko pomiędzy różnymi warsztatami, ale i w zależności od konkretnego modelu samochodu. Każdy model różni się nieco pod względem budowy, w związku z czym wymaga innego nakładu pracy – roboczogodzin wymiany sprzęgła. Ponadto wymiana sprzęgła może różnić się nawet pomiędzy różnymi egzemplarzami tego samego modelu samochodu w tej samej wersji silnikowej i roczniku – każdy samochód jest zużyty w innym stopniu, czego konsekwencją mogą być m.in. zapieczone śruby, podwyższające ceny usługi.

Wymiana sprzęgła w większości modeli samochodów wymaga przeprowadzenia poniższych czynności:

  • demontażu skrzyni biegów,
  • demontażu zużytego sprzęgła,
  • montażu nowego zestawu sprzęgła, wykonania odpowiedniego wycentrowania oraz napięcia wstępnego z zastosowaniem zaleceń producenta samochodu,
  • ponownego montażu skrzyni biegów.

Często zdarza się, iż wymiana sprzęgła wymaga dodatkowych, podwyższających cenę usługi czynności, takich jak:

  • demontażu ramy pomocniczej znajdującej się pod silnikiem,
  • wymiany oleju w skrzyni biegów,
  • wymiany uszczelnień,
  • ustawienia geometrii zawieszenia.

Podsumowując, ostateczna cena wymiany sprzęgła uwarunkowana jest od danego modelu i konkretnego egzemplarza – kiedy lista koniecznych czynności się wydłuża, wzrasta ostateczny koszt naprawy. Często zdarza się również, iż serwisy warunkują koszt napraw od prestiżu danego samochodu, naliczając wyższe koszty robocizny w samochodach klasy premium niż np. w autach miejskich, nawet jeżeli lista czynności jest zbliżona, ponieważ właściciel luksusowego samochodu jest skłonny więcej zapłacić za usługę.

Dodaj komentarz

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.