Wymiana sprzęgła cena – części i robocizna

Każda część samochodu prędzej czy później się zużywa i wymaga wymiany na nową. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku sprzęgła. Wymiana sprzęgła jest nie tylko skomplikowanym zadaniem, ale również bardzo czasochłonnym i powinna zostać wykonana przez doświadczonego mechanika. Z uwagi na różne ceny części zamiennych, koszt wymiany sprzęgła będzie zależał w dużej mierze od modelu samochodu. Sporo osób zastanawia się, jak wygląda proces wymiany sprzęgła w samochodzie osobowym oraz w jaki sposób rozpoznać, że sprzęgło wymaga wymiany. Omówmy jakie koszty niesie ze sobą wymiana sprzęgła: cena części oraz robocizny.

Objawy zużytego sprzęgła – jak rozpoznać, że nadszedł moment na wymianę tego elementu?

Sprzęgło pełni ważną rolę w samochodzie – przede wszystkim umożliwia zmianę biegów w trakcie jazdy oraz pozwala na zatrzymanie samochodu bez wyłączania silnika. Jeżeli zauważymy pojawienie się któregoś z objawów mogących świadczyć o tym, że nasze sprzęgło się „kończy”, wówczas czym prędzej wybierzmy się do sprawdzonego mechanika, który sprawdzi stan sprzęgła oraz innych części samochodu, które mogą dawać podobne objawy, postawi diagnozę i jeśli zajdzie taka konieczność, to wymieni nasze sprzęgło na nowe.

Do niepokojących objawów zaliczamy m.in.:

 • nieprzyjemny zapach spalenizny, pojawiający się w środku samochodu (może świadczyć o spaleniu sprzęgła);
 • słabe przyspieszenie naszego samochodu;
 • słabsza reakcja podczas szybkiego ruszania z miejsca i gwałtownego przyspieszania;
 • szum dobiegający z okolicy skrzyni biegów;
 • nadmierne drżenie lewarka służącego do zmiany biegów;
 • coraz większe problemy podczas wrzucania pierwszego biegu oraz biegu wstecznego;
 • wysokie „branie sprzęgła” w wyniku zużywania okładzin ciernych.

Jak wygląda proces wymiany sprzęgła w samochodzie? Kilka przydatnych wskazówek dla kierowców.

Wiele osób zastanawia się, czy wymiana sprzęgła w samochodzie jest trudna. Zastanawiają się, czy nie zrobić tego we własnym zakresie i zaoszczędzić kilkaset złotych na robociźnie. Generalnie nie polecamy tego robić, gdyż jest to dosyć skomplikowane zadanie, które wymaga m.in. zdemontowania skrzyni biegów oraz wyjęcia silnika. W tym celu trzeba też dysponować odpowiednim sprzętem, niezbędny jest chociażby podnośnik, klucz dynamometryczny oraz kobyłki.

Podczas wymiany sprzęgła w pierwszej kolejności musimy podnieść przód samochodu i ustawić go na kobyłkach. Następnie odkręcamy przednie koła i odłączamy półosie napędowe od skrzyni biegów. Kolejnym etapem wymiany jest odpięcie przewodów hydraulicznych, linek wybieraka i kabli, które są podłączone do skrzyni biegów. Następnie podwieszamy silnik na podnośniku hydraulicznym, okręcamy poduszki skrzyni biegów i mocowania do sprzęgła i opuszczamy skrzynię biegów na podłogę. Po dokonaniu tych wszystkich czynności jesteśmy w stanie odkręcić zużyte sprzęgło z dociskiem i zamontować nową część. Następnie z powrotem montujemy skrzynie biegów, półosie i przewody. Aby wymiana sprzęgła przebiegała bez żadnych problemów najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby.

Wymiana sprzęgła cena

Jakie koszty niesie ze sobą wymiana sprzęgła: cena części oraz robocizny? Cena wymiany sprzęgła jest bardzo zróżnicowana w zależności od rodzaju samochodu. Jeśli jesteśmy posiadaczem auta klasy B, to musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 400-500 zł. Jeżeli posiadamy auto klasy kompaktowej lub średniej, to koszt może wynieść nawet 1000-1500 zł. Właściciele samochodów wyczynowych mogą zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Cena wymiany sprzęgła zależy w dużej mierze od samego zestawu części. Koszt za robociznę z kolei zależy od tego, ile części samochodowych będzie musiał zdemontować mechanik, żeby dostać się do sprzęgła i je wymienić. Im więcej części i im bardziej pracochłonna będzie wymiana, tym większy będzie jej koszt.

Od czego zależy żywotność sprzęgła?

Najczęściej sprzęgło służy nam bezawaryjnie przez około 150 tys. km, czasem nawet więcej 200 tys. km, jeśli podróżujemy głównie na długich trasach. Oczywiście od zasady tej są wyjątki i czasem już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy km może zajść potrzeba wymiany sprzęgła. Od czego to zależy? W dużej mierze od tego, w jaki sposób jeździmy. Niektóre wykonywane przez nas podczas jazdy czynności mogą znacząco skrócić okres żywotności sprzęgła. Zaliczamy tutaj m.in.:

 • ruszanie z piskiem opon;
 • ruszanie przy zbyt wysokich obrotach;
 • wciskanie pedału sprzęgła do samej podłogi;
 • bardzo szybkie puszczanie sprzęgła podczas ruszania;
 • jazda w korku na półsprzęgle.

Jeżeli popełniamy te błędy, to możemy spodziewać się, że nasze sprzęgło wytrzyma znacznie krócej niż te 150 tys. km. Jeśli chcemy być pewni, że będzie nam ono długo służyło, to postarajmy się te błędy wyeliminować.

Jeżeli zależy nam na dużej ochronie podczas jazdy samochodem, to możemy wykupić nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu AC. Dzięki temu uzyskamy pomoc o każdej porze dnia i nocy w wielu różnych sytuacjach, np. w razie wypadku, awarii auta czy jego kradzieży.

Dodaj komentarz

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.