Wymiana sprzęgła – czy to zawsze oznacza problemy?

Wymiana sprzęgła – co trzeba wiedzieć i jak się przygotować?

Choć nie jest czynnością najłatwiejszą, wymiana sprzęgła wcale nie musi przysporzyć mnóstwa problemów. Pokazujemy jak się do tego zabrać.

Kiedy i jak wymienić sprzęgło – przygotowania

Sytuacje, w których będziemy zmuszeni do wymiany kompletu sprzęgła, niekoniecznie muszą być związane z uszkodzeniem czy zużyciem tarczy sprzęgła. Równie dobrze uszkodzeniu może ulec docisk sprzęgła, wysprzęglik czy łożysko wyciskowe. W każdym z tych przypadków niezbędne będzie wykonanie podobnych czynności, dlatego zawsze warto wymienić cały komplet, by uniknąć konieczności wymiany kolejnych w niedalekiej przyszłości (zwykle elementy mają podobną żywotność). Konieczność wymiany między innymi sygnalizują objawy takie jak:

 • ślizganie się sprzęgła podczas przyspieszania (po naciśnięciu gazu obroty zwiększają się bez zwiększania prędkości),
 • problemy ze zmianą biegów (biegi „nie wchodzą” – zwłaszcza pierwszy i wsteczny),
 • głośna praca sprzęgła – zwłaszcza podczas włączania i wyłączania sprzęgła na biegu jałowym,
 • szarpanie podczas ruszania i zmiany biegów.

Jeśli którąś z powyższych rzeczy zauważyliśmy w swoim samochodzie, powinniśmy przygotowywać się do wymiany. Jak to zrobić?

Przed przystąpieniem do pracy warto zgromadzić wszelkie niezbędne narzędzia i części zamienne, tak, aby później nie musieć tracić czasu na odrywanie się od pracy i dojazdy do sklepu motoryzacyjnego. Oprócz kompletnego sprzęgła (zdecydowanie warto wybrać bardziej renomowanego producenta – zapewni nam to dłuższą bezawaryjność), będziemy potrzebować:

 • podnośnika najazdowego,
 • wspornika hydraulicznego do skrzyń biegów,
 • belki do podwieszania silnika,
 • dwóch kompletów kluczy nasadowych i płaskich,
 • kompletu śrubokrętów płaskich i krzyżakowych,
 • klucza dynamometrycznego,
 • smaru,
 • płynu do hydraulicznego układu starowania

Oczywiście możliwe jest obycie się z mniejszą ilością narzędzi, np. bez belki do podwieszania silnika czy wspornika hydraulicznego, ale wtedy znacząco spadnie komfort wykonywania wymiany i wydłuży się cały proces.

Jak wymienić sprzęgło – krok po kroku

W różnych samochodach wymiana odbywa się w nieco inny sposób, co spowodowane jest odmienną budową, lecz główne kroki, o których należy pamiętać, to:

 1. Odłączenie akumulatora,
 2. Odkręcenie nakrętek półosi i przednich kół,
 3. Demontaż skrzyni biegów (odłączamy złącza czujnika prędkościomierza i włącznika świateł cofania, linki wybieraka biegów, przewody siłownika skrzyni, odkręcamy siłownik skrzyni, rozrusznik – zależy od modelu, oraz odkręcamy wszystkie śruby łączące skrzynię biegów z silnikiem, zdejmujemy osłony półosi, półosie, rozłączamy układ wydechowy między katalizatorem a tłumikiem środkowym i oddzielamy skrzynię od silnika),
 4. Zablokowanie koła zamachowego,
 5. Odkręcenie zespołu dociskowego i wyciągnięcie go razem z tarczą sprzęgła,
 6. Montaż nowego zestawu (wymieniamy również łożyska). Przy wymianie powinno się zwrócić uwagę, by sprężyny tłumiące były skierowane w stronę zespołu dociskowego (jeśli auto ma dwumasę to okładziny powinny przylegać do koła zamachowego) oraz by tarcza była ustawiona współśrodkowo. Tarcza dociskowa nie może być ustawiona ukośnie!
 7. Przykręcenie przy użyciu klucza dynamometrycznego zespołu dociskowego do wartości zalecanych dla danego modelu.

Następnie pozostaje nam złożenie wszystkiego w odwrotnej kolejności, zważając uwagę na to, by nie pominąć żadnego elementu. Podczas całego procesu warto korzystać z instrukcji dla danego modelu, gdyż mogą się one między sobą znacząco różnić. Warto pamiętać, że samochody ze sterowaniem hydraulicznym będą wymagały także wymiany wysprzęglika hydraulicznego i odpowietrzenia układu. Jeśli nasz samochód ma koło dwumasowe, warto rozważyć również jego wymianę, gdyż standardowo żywotność tego elementu nie różni się znacząco od wymiany sprzęgła i wymaga niemal tej samej pracy.

Dodaj komentarz

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.