Wymiana sprzęgła – co trzeba wiedzieć i jak się przygotować?
Choć nie jest czynnością najłatwiejszą, wymiana sprzęgła wcale nie musi przysporzyć mnóstwa problemów. Pokazujemy jak się do tego zabrać.
Kiedy i jak wymienić sprzęgło – przygotowania
Sytuacje, w których będziemy zmuszeni do wymiany kompletu sprzęgła, niekoniecznie muszą być związane z uszkodzeniem czy zużyciem tarczy sprzęgła. Równie dobrze uszkodzeniu może ulec docisk sprzęgła, wysprzęglik czy łożysko wyciskowe. W każdym z tych przypadków niezbędne będzie wykonanie podobnych czynności, dlatego zawsze warto wymienić cały komplet, by uniknąć konieczności wymiany kolejnych w niedalekiej przyszłości (zwykle elementy mają podobną żywotność). Konieczność wymiany między innymi sygnalizują objawy takie jak:
- ślizganie się sprzęgła podczas przyspieszania (po naciśnięciu gazu obroty zwiększają się bez zwiększania prędkości),
- problemy ze zmianą biegów (biegi „nie wchodzą” – zwłaszcza pierwszy i wsteczny),
- głośna praca sprzęgła – zwłaszcza podczas włączania i wyłączania sprzęgła na biegu jałowym,
- szarpanie podczas ruszania i zmiany biegów.
Jeśli którąś z powyższych rzeczy zauważyliśmy w swoim samochodzie, powinniśmy przygotowywać się do wymiany. Jak to zrobić?
Przed przystąpieniem do pracy warto zgromadzić wszelkie niezbędne narzędzia i części zamienne, tak, aby później nie musieć tracić czasu na odrywanie się od pracy i dojazdy do sklepu motoryzacyjnego. Oprócz kompletnego sprzęgła (zdecydowanie warto wybrać bardziej renomowanego producenta – zapewni nam to dłuższą bezawaryjność), będziemy potrzebować:
- podnośnika najazdowego,
- wspornika hydraulicznego do skrzyń biegów,
- belki do podwieszania silnika,
- dwóch kompletów kluczy nasadowych i płaskich,
- kompletu śrubokrętów płaskich i krzyżakowych,
- klucza dynamometrycznego,
- smaru,
- płynu do hydraulicznego układu starowania
Oczywiście możliwe jest obycie się z mniejszą ilością narzędzi, np. bez belki do podwieszania silnika czy wspornika hydraulicznego, ale wtedy znacząco spadnie komfort wykonywania wymiany i wydłuży się cały proces.
Jak wymienić sprzęgło – krok po kroku
W różnych samochodach wymiana odbywa się w nieco inny sposób, co spowodowane jest odmienną budową, lecz główne kroki, o których należy pamiętać, to:
- Odłączenie akumulatora,
- Odkręcenie nakrętek półosi i przednich kół,
- Demontaż skrzyni biegów (odłączamy złącza czujnika prędkościomierza i włącznika świateł cofania, linki wybieraka biegów, przewody siłownika skrzyni, odkręcamy siłownik skrzyni, rozrusznik – zależy od modelu, oraz odkręcamy wszystkie śruby łączące skrzynię biegów z silnikiem, zdejmujemy osłony półosi, półosie, rozłączamy układ wydechowy między katalizatorem a tłumikiem środkowym i oddzielamy skrzynię od silnika),
- Zablokowanie koła zamachowego,
- Odkręcenie zespołu dociskowego i wyciągnięcie go razem z tarczą sprzęgła,
- Montaż nowego zestawu (wymieniamy również łożyska). Przy wymianie powinno się zwrócić uwagę, by sprężyny tłumiące były skierowane w stronę zespołu dociskowego (jeśli auto ma dwumasę to okładziny powinny przylegać do koła zamachowego) oraz by tarcza była ustawiona współśrodkowo. Tarcza dociskowa nie może być ustawiona ukośnie!
- Przykręcenie przy użyciu klucza dynamometrycznego zespołu dociskowego do wartości zalecanych dla danego modelu.
Następnie pozostaje nam złożenie wszystkiego w odwrotnej kolejności, zważając uwagę na to, by nie pominąć żadnego elementu. Podczas całego procesu warto korzystać z instrukcji dla danego modelu, gdyż mogą się one między sobą znacząco różnić. Warto pamiętać, że samochody ze sterowaniem hydraulicznym będą wymagały także wymiany wysprzęglika hydraulicznego i odpowietrzenia układu. Jeśli nasz samochód ma koło dwumasowe, warto rozważyć również jego wymianę, gdyż standardowo żywotność tego elementu nie różni się znacząco od wymiany sprzęgła i wymaga niemal tej samej pracy.