Czy warto regenerować sprzęgło?

Sprzęgło jest podzespołem który ulega zużyciu, a jego żywotność uwarunkowana jest w głównej mierze od stylu jazdy kierowcy a także warunków, w których samochód jest eksploatowany. Jeśli samochód użytkowany jest głównie w mieście, a sprzęgło jest nadmiernie obciążane w korkach czy na światłach, a do tego kierowca jeździ agresywnie, może się zdarzyć że sprzęgło wytrzyma tylko 60-70 tysięcy kilometrów. Średnie przebiegi sprzęgła  przy umiejętnym użytkowaniu samochodu powinny wahać się w granicach 150-200 tysięcy kilometrów. Niestety zdarzają się także sprzęgła fabrycznie słabe, zużywające się szybko bez względu na nasz styl jazdy. Ma to miejsce szczególnie w samochodach wyposażonych w mocne silniki diesla.

Kiedy zauważymy w naszym samochodzie pierwsze objawy zużytego sprzęgła, takie jak ślizganie się sprzęgła, hałasy wydobywające się ze skrzyni biegów czy problemy ze zmianą biegów powinniśmy bezwłocznie udać się do serwisu. Zwlekanie z naprawą może przysporzyć nam niepotrzebnych problemów i kosztów, może się zdarzyć że sprzęgło całkowicie odmówi posłuszeństwa i będziemy zmuszeni przetransportować samochód lawetą z drogi do warsztatu.

Niestety, wymiana kompletnego sprzęgła nie należy do najtańszych napraw o wielu kierowców szuka możliwie najtańszych rozwiązań. Czasem stoją przed wyborem najtańszych zamienników lub regeneracji starego, zużytego sprzęgła. Niestety oba z tych rozwiązań nie są najlepszym wyjściem z sytuacji. Najtańsze zamienniki odznaczają się wyjątkowo niską trwałością, potrafią zużyć się po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, a biorąc pod uwagę konieczność opłacenia drogiej usługi w serwisie – w końcu wymiana sprzęgła wymaga demontażu całej skrzyni biegów – kolejna wymiana taniego sprzęgła w niedużym odstępie czasu jest zdecydowanie nieopłacalna. Również regeneracja zużytego sprzęgła nie jest dobrym rozwiązaniem. Poniesiemy wysokie koszty usługi demontażu sprzęgła, regeneracji oraz ponownego montażu a takie zregenerowane sprzęgło nigdy nie będzie trwałe porównywalnie do nowego. Czyli znowu w niedługim czasie będziemy zmuszeni ponieść koszty wymiany sprzęgła na nowe. Tak naprawdę nikt nie da nam gwarancji ile uda się przejechać na sprzęgle poddanym regeneracji, jednakże z pewnością  nie przekroczymy kilkunastu – kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Jakie jest wobec tego najlepsze wyjście z sytuacji? Wiadomo, iż koszty oryginalnych części, zwłaszcza w ASO bywają bardzo wysokie, co czyni wymianę sprzęgła niezwykle kłopotliwą, czasem wręcz nieopłacalną, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie samodzielnych poszukiwań możliwe taniego kompletu sprzęgła, na przykład w sklepach lub na aukcjach internetowych. Warto skupić się na zamiennikach wyższej jakości, które nie są tak drogie jak oryginalne części, szczególnie te sprzedawane przez ASO, ale cechują się możliwie wysoką jakością, dzięki której uda się nam spokojnie przejechać po wymianie sprzęgła więcej niż kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Dodaj komentarz

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.