Koło dwumasowe jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch istotnych elementów. Na koło dwumasowe składa się masa pierwotna oraz masa wtórna. Trzeba wiedzieć, iż właśnie masa pierwotna jest to zdecydowanie większy oraz cięższy element. Połączony jest on bezpośrednio z wałem napędowym. To właśnie na nim, osadza się także wieniec koła zębatego. Masa pierwotna jest to przede wszystkim główny element, w którym znajdują się różne sprężyny. Może być tych sprężyn dwie lub więcej. Ich rola jest bardzo ważna, gdyż tłumią one drgania skrętne. Wnętrze masy pierwotnej jest tak naprawdę ich środowiskiem pracy.
Panuje ogólny pogląd, iż zazwyczaj, koła dwumasowe umieszczane były w silnikach dieslowych, natomiast warto wiedzieć, iż mogą być one również umieszczane w silnikach benzynowych. Przede wszystkim, to właśnie dzięki zastosowaniu dwumasowego koła, zmniejszają się drgania samochodu osobowego, na małych obrotach silnika. Koło dwumasowe w benzynie sprawdza się rewelacyjnie. Wpływa to znacznie na komfort jazdy. Wówczas, zostaje także zmniejszone to specyficzne szarpnięcie, w momencie włączania sprzęgła na nowy, kolejny już bieg.
Koło dwumasowe nie tylko w dieslu, ale i w benzynie
Użytkownicy samochodów z silnikiem typu diesel są przeświadczeni, o tym, że ich samochód osobowy posiada dwumasowe koło. Rzeczywiście tak jest. Warto wiedzieć, iż ogromny moment obrotowy, jaki generuje odpowiednio jednostka wysokoprężna, wymaga pewnego ograniczenia tych drgań. Właśnie to wyżej wymienione zadanie, rewelacyjnie spełnia koło dwumasowe.
Natomiast, tak naprawdę mało który kierowca wie, że dwumasowe koło zamachowe stosowane jest również od wielu lat, w samochodach osobowych typu benzyna. Co jest również ważne, tak naprawdę koło dwumasowe w benzynie charakteryzuje się bardzo dużą bezawaryjnością, dlatego jest ono tak chętnie tam umieszczane. Jazda dzięki niemu, staje się bardziej przyjemna, komfortowa oraz płynna. Wpływa to w zasadniczy sposób na ogólne zadowolenie z jazdy samochodem osobowym.