Sprzęgło BMW E39 – najczęstsze problemy i jak je rozpoznać

Samochody zużywają się, to rzecz oczywista. Stopień tego procesu zależny jest od wielu czynników – wieku pojazdu, stylu jazdy kierowcy i drogi, po której auto się porusza. Niestety, nawet dobrze serwisowany pojazd prędzej czy później w końcu padnie ofiarą awarii. Samochody używane niestety znacznie częściej lądują u mechaników, którzy nie do końca znają się na swoim fachu. Jednym z problemów bawarskiego auta używanego jest sprzęgło. BMW E39 jest w Polsce bardzo popularne, dlatego warto wiedzieć, jakie mogą być efekty i przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania samochodu.

Objawy najczęstszych usterek

Sprzęgło BMW E39  umożliwia płynną regulację momentu obrotowego. Często pojawia się w samochodach o napędzie na cztery koła. Jego uszkodzeniu towarzyszy zazwyczaj dość uciążliwy hałas podczas pracy i nieustanne działanie wentylatora. Diagnoza ewentualnej usterki jest dość prosta, wystarczy obrócić wentylator przy wyłączonym i zimnym silniku. Jeśli funkcjonuje prawidłowo, powinien obracać się bez najmniejszego oporu. Całe szczęście jest to stosunkowo mało awaryjny element, który najczęściej zostaje uszkodzony w trakcie kolizji lub poważnych zabrudzeń. Jak sobie poradzić z ewentualnym problemem?

W wypadku zepsucia tego podzespołu zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym ruchem będzie kupno nowego sprzęgła do BMW E39. Często ludzie decydują się na montaż części używanej z tego lub innego modelu, jednakże nigdy nie ma pewności co do bezpieczeństwa użytkowania takiej części. Sprzęgło jest bardzo istotnym elementem, dlatego większość mechaników zaleci wymianę na nowe.

Bardzo często spotykanym objawem awarii jest trzęsienie się całego samochodu podczas jazdy na półsprzęgle, czyli dłuższym przytrzymaniu nogi na sprzęgle podczas ruszania lub zmiany biegów. Według słów użytkowników dzieje się tak często na najniższych biegach, pierwszym i drugim, a także podczas jazdy na wstecznym. Powodów tego stanu rzeczy może być kilka, jednak najczęściej chodzi tu o mocno wyeksploatowaną część. Jedni wskazują na zużyte koło dwumasowe, inni zaś, że winne problemu ze sprzęgłem BMW E39 jest koło zamachowe, z którego wycieka smar. Bardzo często też źródłem wszelkich kłopotów może być nieszczelny wyprzęgnik. W każdym przypadku zalecana jest wymiana części na nowe lub używane, ale w lepszym stanie.

Bardzo często podczas wymiany całego układu mechanicy pomijają koło dwumasowe. Warto zwrócić na to uwagę i zastanowić się, czy nie dokupić także tej części, gdyż jej awaria może doprowadzić do tragicznych skutków.

Dodaj komentarz

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.