We współcześnie produkowanych samochodach bardzo często stosuje się koła dwumasowe. Znajdujące się w tarczy sprzęgła tłumiki drgań przestają być bowiem wystarczająco efektywne. W przeciwieństwie do kół jednomasowych, dwumasę w samochodzie z pewnością przyjdzie nam wymienić raz na jakiś czas i nie należy lekceważyć objawów uszkodzenia, gdyż może to nieść ze sobą dotkliwe konsekwencje.
Sygnały świadczące o nadchodzącej wymianie
Dwumasowe koło zamachowe może dawać różne znaki świadczące o tym, że niedługo najprawdopodobniej trzeba będzie je wymienić. Objawy uszkodzenia mogą być bardzo zróżnicowane, jednak najpopularniejsze sytuacje, które powinny nas zaniepokoić to te, kiedy:
- przyspieszanie z niskich prędkości obrotowych skutkuje szarpaniem
- pedał sprzęgła drży
- na karoserię przenoszą się wibracje
- odpalaniu i gaszeniu silnika towarzyszą niepokojące dźwięki
- w czasie pracy silnika na biegu jałowym z okolicy skrzyni biegów słychać dziwne odgłosy
- przy przyspieszaniu słyszalne są stosunkowo głośne uderzenia (zwłaszcza przy niskich prędkościach obrotowych silnika)
Te objawy występują zarówno w autach ze skrzyniami manualnymi, jak i automatycznymi.
Zmniejszenie kosztów naprawy
Powyższe sytuacje mogą oznaczać, że doszło do zużycia sprężyn łukowych. Awaria koła dwumasowego nie jest jednak prosta w diagnostyce, ponieważ podobne objawy mogą dawać również inne usterki. Sposobem na zmniejszenie kosztu naprawy jest regularna wymiana dwumasy przy okazji wymiany sprzęgła. W ten sposób unikamy podwójnych kosztów demontażu, który jest niezbędny w tego typu sytuacji. Dobrze również pamiętać o tym, że zestawy zawierające oba te elementy jednocześnie potrafią być znacznie tańsze niż ich oddzielny zakup.
Zapobieganie awariom koła dwumasowego
Styl jazdy wywiera znaczący wpływ na okres żywotności, a więc czas bezawaryjnego użytkowania dwumasy. Wizja kosztownej naprawy powinna nas skłonić do przestrzegania pewnych podstawowych zasad. Gwałtowne ruszanie wpływa nie tylko na koło dwumasowe, ale również na sprzęgło. Nagłe przyspieszanie przy niskich obrotach i stosowanie zbyt wysokich biegów również jest w tym przypadku szkodliwe. Duże wibracje silnika mają zdecydowanie negatywny wpływ na ten element. Tego rodzaju jazda może wywołać pierwsze sygnały zużycia dwumasy.
Dobrym sposobem na przedłużenie żywotności tego elementu w samochodzie jest wciskanie sprzęgła za każdym razem, kiedy odpalamy i gasimy silnik. Powoduje to przenoszenie znacznie mniejszych wibracji. Ważne jest również systematyczne doglądanie stanu samego silnika. Jeżeli pracuje on nierówno i występują nieprawidłowości, może to niekorzystnie wpływać również na koło dwumasowe. Jeśli zwlekamy z naprawą, pomimo obecnych objawów, to późniejsze koszty naprawy mogą wynieść znacznie więcej niż gdybyśmy zareagowali od razu. Chodzi tutaj zarówno o sygnały uszkodzenia dwumasy, jak i objawy potencjalnych usterek silnika. Brak wymiany tego elementu może w efekcie skutkować znacznie poważniejszymi i jeszcze bardziej kosztownymi usterkami.