Nieuchronne zużycie sprzęgła w Volkswagen Passat

Wraz z eksploatacją samochodu pewne jego podzespoły ulegają zużyciu i wymagają wymiany. Podobnie jest ze sprzęgłem, zarówno w przypadku starych aut różnych marek, jak i tych najnowszych i najpopularniejszych jak chociażby Volkswagen Passat.

Jak wykryć zużycie sprzęgła?

Szybkie wykrycie problemu przez kierowcę daje większe szanse, że nie będzie konieczna wymiana jakichkolwiek innych części oprócz sprzęgła. Rzecz w tym, iż jeżdżenie z niewłaściwie działającym sprzęgłem powoduje również niszczenie innych części, przede wszystkim skrzyni biegów. Wymiana skrzyni biegów jest natomiast niezwykle poważną i kosztowną naprawą.

Sprzęgło Passata zawsze wysyła pewne sygnały, kiedy jest już nieco zużyte, choć często są to bardzo niewyraźne znaki. Auto może na przykład nieco się przegrzewać podczas wjazdów pod górkę. Innym objawem jest też zwiększanie się obrotów silnika w czasie jazdy, pomimo braku zwiększania prędkości. Warto zwracać uwagę na tego rodzaju sygnały, aby odpowiednio szybko udać się do fachowca.

Kiedy konieczna jest wymiana sprzęgła?

Trudno określić po jakim czasie eksploatacji samochodu konieczna będzie wymiana sprzęgła. Najczęściej czas na oddanie auta do warsztatu przychodzi po przejechaniu 100 – 200 tysięcy kilometrów. Czasami jednak do całkowitej degradacji sprzęgła może dojść zdecydowanie szybciej.  Zależy to bowiem od wielu czynników. O tym kiedy absolutnie niezbędna jest wymiana decydują przede wszystkim:

  • styl jazdy
  • wiek sprzęgła
  • rodzaj napędu

Wszystko to ma mniejszy lub większy wpływ na sprzęgło Passat. Jeśli chodzi o styl jazdy, trzeba unikać kilku czynności, które mogą być nawykowe. Przede wszystkim ostre ruszanie, jak również niezdejmowanie odpowiednio szybko nogi ze sprzęgła mają fatalny wpływ na jego jakość. Ponadto, oczywiście nowsze sprzęgła są nieco lepsze jakościowo, dlatego tez te starsze szybciej ulegają zużyciu. Co więcej, wykazano że w autach benzynowych sprzęgła o wiele dłużej nie dają żadnych oznak zużycia. W dieslach natomiast konieczność wymiany następuje zwykle bardzo szybko.

Dodaj komentarz

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.